konferencja
ESG - nowe raportowanie "niefinansowe"
30 listopada 2023 | Hotel Mercure Warszawa Centrum
Spis treści
Udział w konferencji może być elementem obligatoryjnego doskonalenia zawodowego radców prawnych. Czas trwania konferencji: 8 godzin szkoleniowych (1 godz. szkol. = 45 min.)
Formularz zgłoszeniowy
Zapraszamy Państwa do udziału w konferencji podczas której nie ograniczymy się tylko do wylistowania i omówienia regulacji ESG, ale pokażemy wzajemne zależności między nimi i zarówno bezpośrednie jak i pośrednie oddziaływania.
Unia europejska ustanawia szereg obowiązujących bezpośrednio regulacji, które zmierzają do transformacji przedsiębiorstw w kierunku gospodarki niskoemisyjnej i przekierowania przepływów finansowych w kierunku podmiotów działających w sposób zrównoważony. Uczestnicy konferencji dowiedzą się, jakie obowiązki związane z ESG wkrótce obejmą także ich organizację.
Pamiętajmy, że nie tylko duże spółki będą zobowiązane do oceny i raportowania zrównoważonego rozwoju. Nawet jeśli spółka nie spełnia kryteriów dużej jednostki nadal będzie zobowiązana do gromadzenia informacji w celu przekazania jej kontrahentom lub bankom, którzy podlegają takim obowiązkom.
Jeśli chcesz wiedzieć kiedy w Twojej firmie powinien być wdrożony plan transformacji klimatycznej sprawdź z naszymi ekspertkami, jakie obowiązki wynikają z tych nowych przepisów ESG i jakie zmiany będzie twoja organizacja przechodzić!
Zaproszenie do udziału w konferencji adresujemy nie tylko do dużych spółek giełdowych, ale także do innych, mniejszych podmiotów, które bezpośrednio lub pośrednio będą objęte regulacjami ESG. Prelegentki w jasny, klarowny sposób wyjaśnią skomplikowaną terminologię, omówią regulacje i przedstawią zasady raportowania.
Program
10.00 - 11.30 I sesja - Ilona Pieczyńska - Czerny
- Wprowadzenie uczestników w tematykę ESG – wyjaśnienie kluczowej terminologii, omówienie zasad raportowania niefinansowego oraz obowiązujących regulacji
- Wprowadzenie do raportowania zrównoważonego rozwoju według ESRS 1 Ogólne wymogi, w szczególności:
- Analiza podwójnej istotności
- Analiza Interesariuszy i ich wpływ na analizę podwójnej istotności
- Zmiany w organizacji, nowe polityki i system należytej staranności
- Granice raportowania
- Wpływ łańcucha wartości na raportowanie
11.30 - 11.45 kawa
11.45-13.15 II sesja - Ilona Pieczyńska - Czerny
- Omówienie podstawowych obowiązków wynikających ze standardu ESRS 2 Ogólne ujawnienia, w szczególności w obszarach:
- strategii i modelu biznesowego
- ładu korporacyjnego
- zarządzania oddziaływaniem, ryzykiem i możliwościami
- mierników i celów
- omówienie dodatków dołączonych do standardu
13.15 - 14.00 obiad
14.00 - 15.30 III sesja - Jolanta Baran
- Omówienie podstawowych wymogów standardów z obszaru E (środowisko), w tym:
- omówienie zagadnień związanych z obliczaniem emisji w zakresie 1, 2 i 3
- wymagania dotyczące planu transformacji klimatycznej
- analiza ryzyk fizycznych i ryzyk przejścia
- strategie cyrkularności i gospodarki zarządzania odpadami
15.30 - 15.45 - kawa
15.45 - 17.00 IV sesja - Agnieszka Gontarek
- Omówienie podstawowych wymogów standardów z obszaru S i G, w tym
- pracownicy właśni - nowe podejście do definiowania
- pracownicy w łańcuchu wartości
- odpowiedzialność zarządu i rady nadzorczej
- działania i mierniki wymagane przez ESRS-y
Prelegenci
Ilona Pieczyńska-Czerny
Radca prawny, od ponad 20 lat związana z nadzorem nad rynkiem kapitałowym. Od kilku lat pracuje w PwC, gdzie jest ekspertem m.in. w zakresie regulacji oraz standardów raportowania niefinansowego. Przed dołączeniem do PwC pracowała w Urzędzie Komisji Nadzoru Finansowego, w tym przez 10 lat na stanowisku Dyrektora Departamentu Spółek Publicznych. Była odpowiedzialna za nadzór nad emitentami w obszarze sprawozdawczości finansowej i przekazywania informacji poufnej oraz raportowania informacji niefinansowych, a także w obszarze prospektów i działania komitetów audytu. W latach 2016 do 2019 była członkiem oraz zastępcą przewodniczącego Komisji Nadzoru Audytowego (obecnie Polska Agencja Nadzoru Audytowego). Uczestniczy w pracach grup roboczych i inicjatywach mających na celu wsparcie emitentów w raportowaniu informacji na rynek. Przewodnicząca Komisji Etyki powołanej przy IZFiA, członek Komitetu ds. Ładu Korporacyjnego przygotowującego zbiór DPSN2021. Współtworzyła z grupą ekspertów i Fundacją Polski Instytut Dyrektorów zbiór DPKA2021. Współautorka komentarzy z zakresu rynku kapitałowego i autorka publikacji prasowych dot. obowiązków raportowych spółek publicznych, prelegentka na konferencjach i szkoleniach z zakresu rynku finansowego.
dr inż. Jolanta Baran
Wykładowca Politechniki Śląskiej, ekspert w zakresie raportowania niefinansowego, analityk LCA i śladu węglowego. Posiada bogate doświadczenie naukowo-badawcze, dydaktyczne, szkoleniowe oraz biznesowe. Współpracuje z PwC i Pracownią ESG realizując projekty dla firm różnych branż, m.in. mechanicznej, górniczej, farmaceutycznej, medycznej, opakowaniowej, garbarskiej, ICT, retail, real estate, rolniczej, budowlanej, motoryzacyjnej, energetycznej, a także dla banków. Jej prace są poddawane weryfikacji trzeciej strony. W 2007 roku obroniła pracę doktorską w zakresie inżynierii i ochrony środowiska dotyczącą LCA. Posiada tytuł Eksperta Czystszej Produkcji (Stowarzyszenie Polski Ruch Czystszej Produkcji). Autorka i współautorka ponad 60 publikacji w czasopismach oraz monografiach naukowych. Współtworzyła Laboratorium Projektowania Inżynierskiego i Zarządzania Cyklem Życia wyposażone w program SimaPro na Wydziale Organizacji i Zarządzania Politechniki Śląskiej. Prowadzi w nim zajęcia w zakresie LCA dla studentów. Brała udział w ponad 20 projektach badawczych w zakresie zarządzania środowiskowego, ekoprojektowania, oceny cyklu życia LCA, śladu węglowego, w tym w projektach realizowanych w ramach funduszy europejskich. Wygłosiła ponad 15 referatów w konferencjach zagranicznych oraz krajowych. W codziennej pracy opiera się m.in. na wymaganiach standardów ISO 14040/44, GHG Protocol, EPD, a także zaleceniach SBTi oraz PCAF. Wspiera firmy w raportowaniu według zaleceń GRI oraz ESRS.
Agnieszka Gontarek
dyrektor Działu Emitentów Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. (od 2008 r.), odpowiedzialnego m.in. za proces dopuszczania papierów wartościowych na rynki GPW i nadzór nad emitentami w zakresie wypełniania obowiązków informacyjnych, a także zasad Dobrych Praktyk Spółek Notowanych na GPW. Kieruje pracami działającego przy GPW Komitetu ds. Ładu Korporacyjnego. Redaktorka Dobrych Praktyk 2016 oraz Dobrych Praktyk 2021. W latach 2016-2018 prezes zarządu BondSpot S.A., wcześniej (2013-2016) członek rady nadzorczej BondSpot S.A. W latach 1998-2007 pracownik urzędu Komisji Papierów Wartościowych i Giełd, a następnie Komisji Nadzoru Finansowego, m.in. na stanowisku zastępcy dyrektora Departamentu Nadzoru Obrotu. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji UW i podyplomowych studiów z zakresu rachunkowości, w trakcie swojej kariery zawodowej uczestniczka wielu krajowych i zagranicznych programów szkoleniowych oraz zespołów eksperckich w obszarze rynku kapitałowego. Współautorka komentarza do ustawy o ofercie publicznej. Posiada wieloletnie doświadczenie jako wykładowca prawa papierów wartościowych i regulacji unijnych, przede wszystkim z zakresu obowiązków informacyjnych emitentów i ich akcjonariuszy oraz corporate governance.
Warunki udziału
- Koszt udziału jednej osoby w całodziennej konferencji: 1 350 PLN + 23% VAT
(10% zniżki dla kolejnej osoby z tej samej firmy / instytucji)
Powyższa kwota zawiera udział jednej osoby w konferencji zgodnie ze zgłoszeniem, materiały i certyfikat. Podczas konferencji do dyspozycji uczestników jest poczęstunek podczas przerw kawowych oraz obiad w restauracji hotelowej. Warunkiem uczestnictwa jest przesłanie wypełnionego formularza na witrynie www.personalities.pl (uprzejmie prosimy o kontakt, jeśli wolą Państwo formularz w formacie PDF do wypełnienia i przesłania skanu) doraz wpłata w terminie 7 dni od potwierdzenia przyjęcia zgłoszenia, lecz nie później niż na 3 dni robocze przed datą konferencji. Ewentualną rezygnację z udziału należy przesłać na adres biuro@personalities.pl. W przypadku rezygnacji później niż na 5 dni roboczych przed rozpoczęciem konferencji pobrana zostanie opłata w wysokości 100% opłaty za udział. Nieodwołanie zgłoszenia i niewzięcie udziału w konferencji powoduje obciążenie pełnymi kosztami udziału. Niedokonanie wpłaty nie jest jednoznaczne z rezygnacją z udziału. Możliwe jest zastępstwo zgłoszonego uczestnika. Przesłane zgłoszenie jest jednoznaczne z zawarciem wiążącej umowy pomiędzy zgłaszającym a firmą Personalities Katarzyna Łasak; oznacza akceptację warunków uczestnictwa i zgodę na przetwarzanie przez Organizatora danych osobowych zgłoszonych uczestników w celach promocji i marketingu. Wyrażający zgodę na przetwarzanie danych mają prawo kontroli i weryfikacji przetwarzania danych, które ich dotyczą oraz do odwołania udzielonej zgody.