debata

Świat przemocy. Gospodarka światowa 2016-2030

15 stycznia 2018 | Sala notowań GPW | ul. Książęca 4, Warszawa

pobierz plik ics

Spis treści

Partnerzy

UPRZEJMIE INFORMUJEMY, ŻE LIMIT MIEJSC NA DEBACIE ZOSTAŁ WYCZERPANY.

Prosimy o wiadomość na adres rsvp@idee21.eu, jeśli będą chcieli być Państwo informowani o naszych kolejnych wydarzeniach

 

Zapraszamy na debatę organizowaną przez idee21.eu, której specjalnymi gośćmi będą Jean-Hervé Lorenzi oraz Mickaël Berrebi, autorzy książki pt. "Świat przemocy. Gospodarka światowa 2016 - 2030", która ukaże się wkrótce nakładem wydawnictwa Scholar.

W latach 90. Francis Fukuyama zapowiedział koniec historii. Lata 2000 pokazały, jak iluzoryczna była wizja świata pokoju, pozbawionego konfliktów i mrocznych sił, których konsekwencji nie jesteśmy w stanie przewidzieć, dopóki się nie pojawiają. Trzecia globalizacja nie wiedzie w stronę ?globalnej wioski?. Wręcz przeciwnie, żyjemy w świecie bez instrukcji obsługi, w którym przychodzi nam gasić jeden pożar za drugim. Rozwój globalnej gospodarki determinuje sześć zjawisk. Trzy są nowe: starzenie się ludności, zastój postępu technicznego i deficyt oszczędności. Trzy już dobrze znamy: niekontrolowany wzrost nierówności, masowe przeniesienie procesów biznesowych z jednego końca świata na drugi oraz coraz większy udział usług finansowych w gospodarce. Jak na styku płyt tektonicznych, zjawiska te będą narastać i prowadzić do przełomów, których siły ani czasu nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Czy zdołamy stawić im czoło?

 Autorzy Świata przemocy skupiają się na sześciu barierach rozwojowych,  które  w zasadniczy sposób mogą wpłynąć na sytuację gospodarczą świata już w najbliższych kilkunastu latach:

  • załamanie postępu technicznego
  • starzenie się populacji
  • eksplozja nierówności
  • masowe transfery działalności gospodarczej z jednego krańca świata na drugi
  • finansjalizacja gospodarki
  • brak oszczędności umożliwiających finansowanie nowych inwestycji.

Przekonanie autorów jest dosyć proste. Trzeba myśleć o trajektorii rozwoju gospodarki światowej w sposób całkowicie odmienny niż ten, który znamy. Powszechne trudności wynikają z głębokiego niezrozumienia sieci ograniczeń, z którymi światowa gospodarka będzie musiała się zmagać. Nikt nigdy nie wymyślił wiarygodnych i akceptowalnych rozwiązań bez zarysowania przyszłości. Proponowane przez wiele osób najbardziej niedorzeczne i upraszczające koncepcje nawiązują zwykle do minionych czasów wielkich przemian. My podjęliśmy próbę naszkicowania losów gospodarki światowej w ciągu najbliższych piętnastu lat. Zarówno w diagnozie, jak i w rozwiązaniach często brakuje precyzji, bywają one niedoskonałe. Nie zmienia to jednak faktu, że świat nie uniknie naprawdę wielkiego kryzysu i jego dramatycznych następstw, jeśli nie zrozumie podstawowych zjawisk przyszłych realiów makroekonomicznych. Nasze propozycje opierają się więc na niewyraźnych jeszcze tropach, ale  prawdopodobnie właściwie identyfikują rolę ? tak dziś chwiejnych ? polityk makroekonomicznych.

Jean-Hervé Lorenzi i Mickaël Berrebi

Program

Spotkanie rozpocznie się o godzinie 17.30 i  potrwa około 2 godzin. Formuła będzie wsparta na rozmowie z naszymi Gośćmi z udziałem publiczności.

Prelegenci

Jean-Hervé Lorenzi, wybitny ekonomista francuski, założyciel i przewodniczący francuskiego think tanku Cercle de economistes [Krąg Ekonomistów] , skupiającego teoretyków i praktyków ekonomii. Krąg inicjuje otwarte debaty, jest m.in. organizatorem największego forum ekonomicznego w Europie ? Spotkań Ekonomicznych w Aix-en-Provence. Członek zarządu Edmond de Rothschild France, dyrektor programu przemian demograficznych i ekonomicznych  w Instytucie Louisa Bacheliera,  dyrektor niezależny rad nadzorczych Euler Hermes i BNP Paribas Cardif, członek redakcji czasopisma ?Risque?, członek zarządu  Médéric Alzheimer Foundation. W przeszłości m.in. profesor ekonomii na Uniwersytecie Paris Dauphine (1992?2012), doradca ministra gospodarki, doradca premiera Francji, dyrektor wykonawczy Francuskiego Centrum Energii Atomowej, dyrektor wykonawczy Gras Savoye. Autor kilkunastu książek, aktywny uczestnik debaty publicznej. Specjalista w dziedzinie nowych technologii, innowacji, dobrobytu ekonomicznego, gospodarki przemysłowej, ubezpieczeń i oceny ryzyka, finansowania gospodarki. 

Mickaël Berrebi, absolwent ESSEC Business School, doradca finansowy, specjalista z dziedziny oceny ryzyka, członek francuskiego Instytutu Aktuariuszy. W 2017 roku wydał wspólnie z Jeanem-Hervé Lorenzim drugą książkę, L?avenir de notre liberté. Faut-il démanteler Google? Et quelques autres? [Przyszłość naszej wolności. Czy należy zniszczyć Google?a? I kilku innych?].

 

Warunki udziału

Udział w debacie jest bezpłatny. Zainteresowane osoby prosimy o rejestrację przy pomocy formularza znajdującego się na niniejszej stronie i oczekiwanie na potwierdzenie od organizatorów. (w polu "kwota" prosimy o wpisanie źródła, z którego dowiedzieli się Państwo o debacie)

Przesłane zgłoszenie jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie przez organizatorów, firmę Personalities Katarzyna Łasak, danych osobowych zgłoszonych uczestników w celach promocji i marketingu. Wyrażający zgodę na przetwarzanie danych mają prawo kontroli i weryfikacji przetwarzania danych, które ich dotyczą oraz do odwołania udzielonej zgody.