webinar
Nowelizacja prawa upadłościowego i naprawczego z 1.12.2021 r.
28 czerwca 2022 r. | godz. 10.00 - 12.00
Spis treści
warsztat dostępny również w formule in-house
Udział w webinarium może być zaliczony jako element obligatoryjnego doskonalenia zawodowego radców prawnych. Czas trwania webinarium: 3 godziny szkoleniowe (1 godzina szkoleniowa = 45 minut)
Formularz zgłoszeniowy
Partnerzy
Zapraszamy do udziału w szkoleniu, w trakcie którego przedstawiona zostanie problematyka związana z wprowadzeniem od 1.12.2021 r. Krajowego Rejestru Zadłużonych. Przeanalizujemy obowiązkową formę i tryb składania pism i dokumentów oraz wyjątki od zasad w tym zakresie. Zasygnalizowane zostaną zagadnienia związane z informatyzacją orzeczeń sądu w sprawach upadłościowych i restrukturyzacyjnych. Przewidziano także szczegółową analizę wybranych zagadnień, takich jak:
- skarga na syndyka
- zarzuty na poszczególne wydatki
- zażalenia poziome
- powództwo o przekazanie składnika majątkowego w toku sanacji.
Osobnym tematem, szczegółowo omówionym będzie nowelizacja postępowania o zatwierdzenie układu, które ma zastąpić w naszym systemie prawnym uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne.
Zajęcia poprowadzi wybitny znawca tematu i ceniony prelegent, mec. Piotr Zimmerman
Program
- Wprowadzenie Krajowego Rejestru Zadłużonych (podstawowe zasady funkcjonowania systemu)
- Składanie pism i dokumentów w systemie, informatyzacja orzeczeń sądu w sprawach upadłościowych i restrukturyzacyjnych
- Analiza wybranych zagadnień dotyczących nowelizacji prawa upadłościowego związanych z wprowadzeniem Krajowego Rejestru Zadłużonych
- przygotowana likwidacja – zmiany w sposobie wnoszenia wadium
- szczególne uprawnienia wierzycieli
- określenie dnia wniosku o ogłoszenie upadłości
- wniosek o ogłoszenie upadłości a postępowanie restrukturyzacyjne
- możliwość złożenia powództwa o nakazie przekazania składnika majątkowego do masy upadłości
- sprawozdawczość syndyka – tryb zaskarżania, rezygnacja z zatwierdzania sprawozdań rachunkowych cząstkowych
- wprowadzenie rejestru danych dotyczących aktualnego stanu wierzytelności
- zgłoszenie wierzytelności oraz lista wierzytelności w związku z informatyzacją postępowania
- Analiza wybranych zagadnień dotyczących nowelizacji prawa restrukturyzacyjnego związanych z wprowadzeniem Krajowego Rejestru Zadłużonych.
- wnoszenie pism do nadzorcy i zarządcy – terminy, sposób wnoszenia
- głosowanie za pośrednictwem systemu – sposób głosowania, przygotowanie głosowania
- nowy zakres zobowiązań objętych układem z mocy prawa (zmiana zakresu ochrony wierzycieli zabezpieczonych rzeczowo)
- zmiany w zakresie postępowania restrukturyzacyjnego wobec wspólników spółki cywilnej lub osobowej spółki handlowej
- przyspieszone postępowanie układowe - zaliczka – terminy, wysokość
- spis inwentarza w związku z informatyzacją postępowania
- postępowanie sanacyjne – zażalenia na orzeczenia sądu
- Nowelizacja postępowania o zatwierdzenie układu
- przesłanki otwarcia, dokonywanie obwieszczeń, w tym obwieszczenia o ustaleniu dnia układowego i jego skutki
- zbieranie głosów
- zgromadzenie wierzycieli – zwołanie, przebieg
- ustalenie i stwierdzenie przyjęcia układu,
- zatwierdzenie układu – wniosek i jego rozpoznanie
Prelegenci
mec. Piotr Zimmerman
radca prawny, partner i założyciel kancelarii Zimmerman Sierakowski i Partnerzy. Kancela-ria Radców Prawnych i Adwokatów, dawniej Zimmerman Wspólnicy sp. k., kwalifikowany doradca restrukturyzacyjny, współzałożyciel i Prezes Zarządu Zimmerman Filipiak Restruktu-ryzacja S.A. Specjalizuje się w prawie upadłościowym i restrukturyzacji oraz prawie spółek handlowych. Były sędzia sądów upadłościowych w Warszawie i Szczecinie (1995-2006), wie-loletni sędzia-komisarz w największych postępowaniach upadłościowych w Polsce. Od 2012 r. brał udział w pracach kolejnych Zespołów Ministra Sprawiedliwości Ds. Nowelizacji Prawa Upadłościowego i Naprawczego. Znajduje się w gronie twórców nowej ustawy Prawo re-strukturyzacyjne, które weszło w życie w 2016 r. Lider w specjalizacji Prawo upadłościowe i naprawcze w rankingu Kancelarii Prawniczych Rzeczpospolitej od 2008 r. Prowadzi działal-ność dydaktyczną. Występuje jako prelegent na konferencjach poświęconych tematyce prawa upadłościowego i naprawczego oraz prawa spółek. Jest autorem siedmiu wydań „Komentarza do prawa upadłościowego i naprawczego” (Wydawnictwo C.H. Beck) oraz jed-nym z autorów publikacji „Prawo restrukturyzacyjne i upadłościowe. System Prawa Handlo-wego. Tom 6.” Artykuły Piotra Zimmermana ukazują się w prasie specjalistycznej polskiej i międzynarodowej.
Warunki udziału
- Koszt udziału jednej osoby: 360 PLN + 23% VAT
Koszt zawiera udział jednej osoby w webinarium zgodnie ze zgłoszeniem, materiały i certyfikat. Warunkiem uczestnictwa jest przesłanie wypełnionego formularza na witrynie www.personalities.pl (uprzejmie prosimy o kontakt, jeśli wolą Państwo formularz w formacie PDF do wypełnienia i przesłania skanu) doraz wpłata w terminie 7 dni od potwierdzenia przyjęcia zgłoszenia, lecz nie później niż na 2 dni robocze przed datą webinarium. Ewentualną rezygnację z udziału należy przesłać na adres biuro@personalities.pl. W przypadku rezygnacji później niż na 2 dni robocze przed rozpoczęciem webinarium pobrana zostanie opłata w wysokości 100% opłaty za udział. Nieodwołanie zgłoszenia i niewzięcie udziału w warsztacie powoduje obciążenie pełnymi kosztami udziału. Niedokonanie wpłaty nie jest jednoznaczne z rezygnacją z udziału. Możliwe jest zastępstwo zgłoszonego uczestnika. Przesłane zgłoszenie jest jednoznaczne z zawarciem wiążącej umowy pomiędzy zgłaszającym a firmą Personalities Katarzyna Łasak; oznacza akceptację warunków uczestnictwa i zgodę na przetwarzanie przez Organizatora danych osobowych zgłoszonych uczestników w celach promocji i marketingu. Wyrażający zgodę na przetwarzanie danych mają prawo kontroli i weryfikacji przetwarzania danych, które ich dotyczą oraz do odwołania udzielonej zgody.