warsztat
Windykacja wierzytelności w postępowaniu restrukturyzacyjnym
16 maja 2019 | hotel Mercure Warszawa Centrum | ul. Złota 48/54
Spis treści
warsztat dostępny również w formule in-house
Udział w warsztacie może być zaliczony jako element obligatoryjnego doskonalenia zawodowego radców prawnych. Czas trwania warsztatu 5 godzin szkoleniowych (1 godzina szkoleniowa = 45 minut)
Formularz zgłoszeniowy
Zapraszamy Państwa na warsztat, którego program poświęcony jest prowadzeniu działań windykacyjnych wobec dłużnika będącego w trakcie postępowania restrukturyzacyjnego. Znowelizowana ustawa restrukturyzacyjna jest w mocy już od dawna, ale wciąż wzbudza wątpliwości i kontrowersje.
Rok 2018 zakończył się 457 nowymi postępowaniami o otwarcie restrukturyzacji, co oznacza wzrost aż o 20 proc. w stosunku do roku 2017. Nic niestety nie zapowiada by ten wzrostowy trend miał się zakończyć. Wręcz przeciwnie, restrukturyzację jako sposób na ochronę przed wierzycielami wybiera coraz więcej spółek i to właśnie ta procedura odpowiada w zdecydowanej mierze za wzrost liczby niewypłacalności (rozpoczętych restrukturyzacji + upadłości), która w 2018 przekroczyła tysiąc. Najwięcej otwierano w 2018 r. przyspieszonych postępowań układowych ? aż 282 (71 w samym czwartym kwartale).
(Dane te pochodzą z publikowanego cztery razy do roku raportu dotyczącego restrukturyzacji, opracowanego przez firmę Zimmerman Filipiak Restrukturyzacja S.A. i pochodzą z edycji opublikowanej po IV kwartale 2018 r.)
Warsztat poprowadzi mecenas Piotr Zimmerman, czołowy ekspert w dziedzinie prawa upadłościowego i naprawczego oraz prawa spółek handlowych. Mec. Zimmerman jest autorem licznych artykułów z zakresu prawa upadłościowego i naprawczego, jak również autorem trzech wydań ?Komentarza do prawa upadłościowego i naprawczego?. To ceniony wykładowca prowadzący swoje wystąpienia, dotyczące niezwykle trudnej materii w ciekawy i przystępny sposób.
Program
10.00 ? 11.15 ? SESJA 1: Spis wierzytelności:
- spis wierzytelności a spis wierzytelności spornych;
- uwzględnianie poszczególnych rodzajów wierzytelności na spisie wierzytelności;
- podział wierzytelności na grupy;
- zaskarżanie spisu wierzytelności;
- wyciąg ze spisu wierzytelności jako tytuł egzekucyjny;
- dochodzenie wierzytelności uwzględnionych na spisie wierzytelności w ramach innych postępowań sądowych;
11.15 ? 11.30 przerwa na kawę
11.30 ? 12.45 SESJA 2. Zakres układu:
- wierzytelności objęte układem;
- układ częściowy;
- układ a hipoteka i inne prawa zastawnicze;
12.45 ? 13.00 przerwa na obiad
13.00 ? 15.30 ? SESJA 3: Egzekucja i skutki układu
- zawieszenie egzekucji wierzytelności układowych ? kiedy na wniosek, a kiedy z mocy prawa;
- warunki dokonywania potrąceń;
- układ a roszczenia wobec poręczyciela i współdłużnika;
- zaspakajanie wierzytelności układowych i pozaukładowych;
- windykacja wierzytelności po uchyleniu lub wygaśnięciu układu.
Prelegenci
mec. Piotr Zimmerman
Radca prawny, wspólnik i założyciel kancelarii Zimmerman i Wspólnicy sp.k. Posiada również licencję syndyka. Wcześniej był wieloletnim sędzią (1995-2006). Jako pełnomocnik Ministra Sprawiedliwości w 2005 r. przeprowadził procedurę podziału największego sądu rejonowego w Polsce (dawnego Sądu Rejonowego dla m.st. Warszawy). Specjalizuje się w prawie upadłościowym i naprawczym oraz prawie spółek handlowych. Prowadzi działalność dydaktyczną, wykładając prawo upadłościowe i naprawcze dla studentów studiów podyplomowych, aplikantów, radców prawnych, adwokatów, syndyków, pracowników banków i organów administracji publicznej. Występuje jako prelegent na konferencjach poświęconych tematyce prawa upadłościowego i naprawczego oraz prawa spółek. Piotr Zimmerman jest autorem licznych artykułów z zakresu prawa upadłościowego i naprawczego, jak również autorem trzech wydań ?Komentarza do prawa upadłościowego i naprawczego?, który ukazał się nakładem wydawnictwa C.H. Beck. Publikacje mecenasa Piotra Zimmermana ukazują się w prasie specjalistycznej polskiej i międzynarodowej, jest autorem cyklu artykułów dla tygodników Prawo w Firmie oraz Firma i Prawo, a także ekspertem m.in.: Rzeczpospolitej, Dziennika Gazety Prawnej oraz TVN Biznes i Świat. Jest członkiem Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie.
Warunki udziału
- Koszt udziału jednego uczestnika: 1 500 PLN + 23% VAT
Koszt zawiera udział jednej osoby w warsztacie zgodnie ze zgłoszeniem, materiały, certyfikat i catering. Warunkiem uczestnictwa jest odesłanie na adres biuro@personalities.pl skanu wypełnionego i podpisanego formularza zgłoszeniowego lub przesłanie wypełnionego formularza na witrynie www.personalities.pl oraz wpłata w terminie 7 dni od potwierdzenia przyjęcia zgłoszenia, lecz nie później niż na 3 dni robocze przed rozpoczęciem warsztatu. Ewentualną rezygnację z udziału należy przesłać na adres biuro@personalities.pl. W przypadku rezygnacji później niż na 3 dni robocze przed rozpoczęciem warsztatu pobrana zostanie opłata w wysokości 100% opłaty za udział. Nieodwołanie zgłoszenia i niewzięcie udziału w warsztacie powoduje obciążenie pełnymi kosztami udziału. Niedokonanie wpłaty nie jest jednoznaczne z rezygnacją z udziału. Możliwe jest zastępstwo zgłoszonego uczestnika. Przesłane zgłoszenie jest jednoznaczne z zawarciem wiążącej umowy pomiędzy zgłaszającym a firmą Personalities Katarzyna Łasak; oznacza akceptację warunków uczestnictwa i zgodę na przetwarzanie przez Organizatora danych osobowych zgłoszonych uczestników w celach promocji i marketingu. Wyrażający zgodę na przetwarzanie danych mają prawo kontroli i weryfikacji przetwarzania danych, które ich dotyczą oraz do odwołania udzielonej zgody.