webinar
Współpraca zarządu i rady nadzorczej
25.09.2024 | godz. 9.30 - 12.30
Spis treści
warsztat dostępny również w formule in-house
Udział w webinarium może być zaliczony jako element obligatoryjnego doskonalenia zawodowego radców prawnych. Czas trwania webinarium: 3 godziny szkoleniowe (1 godzina szkoleniowa = 45 minut)
Formularz zgłoszeniowy
Sukces spółki zależy nie tylko od koniunktury. Potrzebny jest jej sprawny, kompetentny, silny zarząd. I skuteczna, kompetentna, silna rada nadzorcza. Bardzo wiele zależy także od harmonijnej współpracy tych organów. Od poszanowania przez radę nadzorczą domeny zarządu, czyli spraw leżących w jego wyłącznej kompetencji. Od poszanowania przez zarząd autonomii rady nadzorczej w realizacji jej ustawowych i statutowych uprawnień. Od otwartości zarządu przed radą nadzorczą, właściwego przepływu informacji pomiędzy tymi organami, wzajemnego zrozumienia i zaufania.
Zarząd i rada nadzorcza są wyodrębnionymi i samodzielnymi organami tej samej spółki, działają w jej interesie. Do poprowadzenia webinarium zaprosiłam mec. Leszka Paterka z Kancelarii Żyglicka i Wspólnicy. Doświadczenie i styl prowadzenia wykładu przez Pana Mecenasa sprawi, że uczestnicy z pewnością otrzymają odpowiedź na wszelkie pytania dotyczące tego, jak można i należy skoordynować prace zarządu i rady na rzecz spółki, jej akcjonariatu i interesariuszy: pracowników, klientów, społeczności lokalnych oraz państwa. Temat omawiany jest na tle przeobrażeń współczesnego rynku kapitałowego, z uwzględnieniem najnowszych zmian w prawie spółek.
Webinar przygotowany we współpracy z:
Program
- Jakie komponenty składają się na spółkę akcyjną
- Jakie są jej organy i relacje między nimi
- Jaka jest natura polskiego systemu prawa spółek
- Jakie są założenia ustrojowe polskiej spółki akcyjnej
- Jaki jest wpływ rozwiązań anglosaskich na polską spółkę akcyjna
- Jak Ksh i statuty regulują współpracę zarządu i rady nadzorczej
- Rada między zarządem a walnym zgromadzeniem
- Przepływ informacji między zarządem a radą nadzorczą
- Uczestnictwo zarządu w posiedzeniach rady nadzorczej
- "A Day Away"
- Wpływ rady na skład i wynagrodzenia zarządu
- Zarząd na rzecz rady i jej członków
- Od kapitału do władztwa i uprawnień osobistych
- Kiedy "silna", kiedy "słaba" rada nadzorcza
- Zarząd i rada na walnym zgromadzeniu
- Praktyczne ustalenia (poza) regulaminowe
- Zarząd - rada - audytor wewnętrzny
Prelegenci
Mec. Leszek Paterek
Z Kancelarią związany nieprzerwanie od 2008 roku. Zajmuje się obsługą prawną spółek, pełniąc również funkcję przewodniczącego zgromadzeń wspólników i walnych zgromadzeń. Specjalizuje się w postępowaniu rejestrowym przed Krajowym Rejestrem Sądowym oraz w sporach sądowych, zwłaszcza korporacyjnych i odszkodowawczych. Reprezentował z sukcesem spółkę publiczną w wieloletnim sporze korporacyjnym, składającym się z wielu procesów wytoczonych jej przez byłego prezesa zarządu, członka rady nadzorczej oraz powiązanych z nimi akcjonariuszy, w tym o ustalenie nieistnienia uchwały rady nadzorczej o odwołaniu prezesa zarządu, o stwierdzenie nieważności uchwał walnych zgromadzeń, o umorzenie dokumentów akcji imiennych, doprowadzając do wielu precedensowych rozstrzygnięć przed Sądem Najwyższym; w szczególności wykazał, iż w sytuacji braku zapisu w statucie informacji o organie, któremu należy składać oświadczenie o rezygnacji z funkcji członka rady nadzorczej, skuteczność takiego oświadczenia uzależniona jest od złożenia organowi, który wybiera członków rady, tj. walnego zgromadzenia; ponadto dowiódł, iż art. 373 § 2 k.s.h. nie ma zastosowania do oświadczeń składanych spółce przez jej funkcjonariuszy (członków zarządu i rady nadzorczej), a jedynie do stosunków zewnętrznych spółki akcyjnej (reprezentacji wobec osób trzecich, od których odbiera oświadczenia). Doradca i pełnomocnik wielu spółek publicznych, takich jak np.: Jastrzębska Spółka Węglowa S.A. (którą reprezentował w licznych procesach dotyczących akcji pracowniczych), Cash Flow S.A. (reprezentacja w sporach korporacyjnych), Mewa S.A. (spór korporacyjny), Konsorcjum Stali S.A. (spór związany ze skupem akcji własnych).
Warunki udziału
- Koszt udziału jednej osoby: 460 PLN + 23% VAT
Koszt zawiera udział jednej osoby w webinarium zgodnie ze zgłoszeniem, materiały i certyfikat. Warunkiem uczestnictwa jest przesłanie wypełnionego formularza na witrynie www.personalities.pl (uprzejmie prosimy o kontakt, jeśli wolą Państwo formularz w formacie PDF do wypełnienia i przesłania skanu) doraz wpłata w terminie 7 dni od potwierdzenia przyjęcia zgłoszenia, lecz nie później niż na 2 dni robocze przed datą webinarium. Ewentualną rezygnację z udziału należy przesłać na adres biuro@personalities.pl. W przypadku rezygnacji później niż na 2 dni robocze przed rozpoczęciem webinarium pobrana zostanie opłata w wysokości 100% opłaty za udział. Nieodwołanie zgłoszenia i niewzięcie udziału w warsztacie powoduje obciążenie pełnymi kosztami udziału. Niedokonanie wpłaty nie jest jednoznaczne z rezygnacją z udziału. Możliwe jest zastępstwo zgłoszonego uczestnika. Przesłane zgłoszenie jest jednoznaczne z zawarciem wiążącej umowy pomiędzy zgłaszającym a firmą Personalities Katarzyna Łasak; oznacza akceptację warunków uczestnictwa i zgodę na przetwarzanie przez Organizatora danych osobowych zgłoszonych uczestników w celach promocji i marketingu. Wyrażający zgodę na przetwarzanie danych mają prawo kontroli i weryfikacji przetwarzania danych, które ich dotyczą oraz do odwołania udzielonej zgody.